Blog

Zabezpieczamy podłogę pod piecem kominkowym

20. 07. 2023.
Edyta

Aby palenie w piecyku było samą przyjemnością, nie wymagało zbytniego wysiłku związanego ze sprzątaniem wokół paleniska i przede wszystkim było bezpieczne na etapie instalacji warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi pod urządzeniem i wokół niego. Pozwoli to zapobiec uszkodzeniu podłogi w sytuacji przypadkowego wypadnięcia z paleniska kawałka rozpalonego drewna lub żaru, co może mieć miejsce np. podczas nieostrożnego dokładania opału oraz ułatwi sprzątanie.

Regulacje prawne dotyczące zabezpieczenia podłoża pod piecem wolnostojącym

Zgodnie z instrukcjami montażu dołączanymi do pieców wolnostojących nie wolno ich ustawiać bezpośrednio na podłodze wykonanej z materiałów palnych lub mogących ulec zniszczeniu pod wpływem ciepła (deformacja, odklejenie się od wylewki, utrata koloru). Przy czym nie chodzi tu jedynie o walory estetyczne wykończenia wnętrza, lecz także o wymogi przeciwpożarowe dotyczące palenisk określone przez Ministra Rozwoju i Technologii.

W § 265, pkt 1 Obwieszczenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2022r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czytamy:

„Palenisko powinno być umieszczone na podłożu niepalnym o grubości co najmniej 0,15 m, a przy piecach metalowych bez nóżek - 0,3 m. Podłoga łatwo zapalna przed drzwiczkami palenisk powinna być zabezpieczona pasem materiału niepalnego o szerokości co najmniej 0,3 m, sięgającym poza krawędzie drzwiczek co najmniej po 0,3 m.”

Z powyższego zapisu wynika, że należy posadowić piec na podłożu niepalnym o grubości 15-30 cm bądź przykryć łatwopalną podłogę płytą z wykonaną materiału niepalnego o odpowiednich wymiarach.

Jak i kiedy zabezpieczyć podłoże pod piecem wolnostojącym?

Możliwe są tu różne rozwiązania. Jednym z bardziej popularnych i nadal stosowanych rozwiązań jest wyłożenie podłoża pod piecem płytkami ceramicznymi odpornymi na wysokie temperatury lub cegłą. Jednak obecnie, ze względów estetycznych, zamiast układać płytki o mniejszych rozmiarach, klienci coraz częściej decydują się na położenie jednej wielkogabarytowej płyty ze spieku lub gresu, a nawet kamienia naturalnego (granitu, marmuru).

Jeśli natomiast chodzi o harmonogram prac, to zdecydowanie lepiej rozpocząć od położenia płytek ceramicznych lub płyty z kamienia naturalnego, gresu bądź spieku w miejscu posadowienia pieca uzgodnionym uprzednio z mistrzem zduńskim lub profesjonalnym instalatorem urządzeń grzewczych.

Parkiet lub panele podłogowe lepiej układać po zakończeniu prac zduńskich. Dzięki temu łączenie obu materiałów będzie ładniejsze i bardziej precyzyjne.

W naszej praktyce zdarzało się nie raz, że klient decydował się na instalację pieca kominkowego, gdy we wszystkich pomieszczeniach były już podłogi. Naturalnie możliwe jest wycięcie fragmentu parkietu i wówczas, lecz na pewno trudniej jest zrobić to równo, dojść do każdego rogu, uniknąć wykruszenia drobnych fragmentów podłogi na jej brzegu.

Ale i na to jest rozwiązanie. Do maskowania drobnych niedoskonałości można wówczas użyć teowników, tj. profili o kształcie litery T wykonanych z mosiądzu, stali lub aluminium, służących do łączenia i zabezpieczenia szczelin pomiędzy podłożami z różnych materiałów.

Jak prawidłowo połączyć podłogi wykonane z różnych materiałów?

Kolejna kwestia, o której należy pamiętać to naturalna zdolność drewna do naprzemiennej sorpcji (tj. pochłaniania pary wodnej z otoczenia) oraz desorpcji. W związku z tym podłoga wykonana z drewna zmienia swoje wymiary pod wpływem wilgoci znajdującej się w powietrzu, która z kolei jest uzależniona od pór roku i panującej we wnętrzu temperatury.

Dlatego właśnie należy pamiętać, aby pomiędzy drewniany parkiet oraz kamień ułożony pod piecem włożyć warstwę korka o grubości 5 mm. Taki prosty zabieg pozwoli zapobiec ewentualnej deformacji podłogi. Oczywiście miejsce łączenia maskujemy wspomnianymi powyżej teownikami. 

Zabezpiecz drewniany parkiet pod piecem

Innym rozwiązaniem, wybieranym szczególnie wówczas, gdy piec jest instalowany w pomieszczeniu z już istniejącymi podłogami wykonanymi z materiałów łatwopalnych jest posadowienie go na blasze stalowej lub mosiężnej bądź na podstawie ze szkła hartowanego.

Blacha stalowa lub mosiężna pod piec, to bardzo wygodne rozwiązanie; łatwe w „instalacji” oraz pielęgnacji. Blachy wykonane ze stali lakierowanej proszkowo na kolor szary lub czarny świetnie wkomponują się szczególnie w aranżacje o stylu skandynawskim czy industrialnym, natomiast blachy z mosiądzu będą idealnym wyborem do pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym, vintage i boho.

Podstawy ze szkła hartowanego o grubości 6 mm to niezwykle estetyczne rozwiązanie, gdyż tylko w niewielkim stopniu zasłania widok znajdującej się pod nimi podłogi. Szkło hartowane charakteryzuje się wysoką odpornością na zarysowanie oraz wytrzymuje nacisk do 350 kg. Jednakże w przypadku wyboru tej formy zabezpieczenia podłogi należy mieć na względzie, że podłoga pod płytą szklaną powinna być idealnie równa, a niestety jest to rzadkością, Zwykle już na etapie wylewek podłoże nie jest całkowicie równe i najczęściej w narożnikach jest ono nieco wyższe niż w pozostałej części. Ponieważ obecnie podłogi są kładzione najczęściej na cienką warstwę kleju, która nie jest w stanie zlikwidować nierówności wylewek, w konsekwencji szkło nie będzie idealnie przylegało do podłoża i poza możliwością dostania się kurzu pod podstawę szklaną istnieje także ryzyko jego pęknięcia pod ciężarem pieca. Piece kominkowe, w zależności od wybranego modelu, mogą bowiem ważyć od 80 do 200 kg. Naturalnie można wówczas zastosować transparentne silikonowe podkładki, ale niestety nie w każdym przypadku są one w stanie całkowicie zniwelować problem nierówności podłoża.

Zdecydowanie najszybszym i najtańszym rozwiązaniem będzie położenie blachy ochronnej przed drzwiczkami pieca. W ofercie Komo Kominki są dostępne blachy z mosiądzu satynowanego i patynowanego, blachy ze stali inox oraz blachy stali lakierowanej proszkowo na kolor czarny lub szary. Jeśli zaś chodzi o kształt blachy może mieć ona formę prostokąta z ostrymi lub zaokrąglonymi przednimi narożnikami. Osobiście polecam wybór wersji podklejonej filcem, gdyż dzięki temu blachę można przesuwać po podłodze, bez ryzyka jej zarysowania.

Mam nadzieję, że poszukujący rozwiązania na idealne zabezpieczenie podłogi pod paleniskiem znaleźli w tym poście wskazówki, które okażą się pomocne przy dokonaniu własnego wyboru. 

 

Ocena:
Dziękujemy za ocenę

5/5

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.