Biokominki

Ogień palący się w biokominku nie tylko daje wytchnienie po nerwowym dniu i sprzyja relaksowi, lecz także pełni funkcję ogrzewczą.

KOMO Kominki buduje kominki z wykorzystaniem biopalenisk według indywidualnego projektu klienta. Budujemy biokominki nowoczesne, klasyczne i rustykalne.

Masz pomysł na wymarzony biokominek? Przyjdź do nas – my go zrealizujemy!

Kiedy Biokominek?

W przypadku kominków tradycyjnych opalanych drewnem trzeba posiadać prawidłowy przewód dymowy o odpowiedniej wysokości, z układem rewizyjno-wycierowym i nasadą kominową oraz odpowiedni fundament, wlot powietrza zewnętrznego pod kominek, a także sprawną wentylację pomieszczenia. W konsekwencji usytuowanie kominka tradycyjnego jest zależne od jego odległości od przewodu dymowego.

Jeżeli powyższe warunki nie mogą zostać spełnione lub pożądana jest inna lokalizacja kominka niż ta wynikająca z usytuowania przewodu dymowego, pozostaje wybór biokominka, który jest bardziej mobilny.

Ciepło promieniujące z płomienia rozchodzi się po pomieszczeniu w 100%. Jednakże należy pamiętać, że biokominki nie kumulują ciepła. Ilość energii cieplnej, która pozostanie w pomieszczeniu jest zależna np. od sprawności wentylacji zastosowanej w pomieszczeniu. Moc grzewcza biokominka jest zależna od wielkości palnika czyli ilości spalanego paliwa. Jest ona określana przez producenta konkretnego modelu.

Wybór biokominka jest uzależniony od powierzchni pomieszczenia, które chcemy ogrzać. W przypadku pomieszczeń do 30m2 wystarczy biokominek o mocy grzewczej około 3 kW.


Warunki eksploatacyjne dla biokominków

Większość producentów wymaga, aby pomieszczenie, w którym eksploatowany jest biokominek, posiadało drożny przewód wentylacyjny oraz miało sprawną mikrowentylację w oknach. Należy się upewnić czy, np. w regulaminie zarządcy/administratora obiektu lub terenu nie występują ograniczenia w stosowaniu otwartego ognia. W zależności od zastosowanego rozwiązania technicznego należy przewidzieć także odpowiednie izolacje, (jeśli nie było ich w zestawie z biopaleniskiem).


Usytuowanie biokominka

Największą zaletą biokominka jest elastyczność w jego usytuowaniu, wynikająca z faktu, iż nie wymaga on podłączenia do przewodu dymowego. Podobnie jak w przypadku wszystkich mebli można dowolnie zmieniać lokalizację biokominka, mając na uwadze jedynie warunki bezpieczeństwa.

Biokominek ma uniwersalne zastosowanie. Może być zainstalowany w sypialni, kuchni, łazience, salonie lub w holu, a także na zewnątrz obiektu; przed wejściem, na tarasie czy w ogrodzie.

Biokominki mogą być także wykorzystywane do ożywienia otwartych palenisk zbudowanych przed laty, niejednokrotnie niezgodnie ze sztuką zduńską.


Style biokominków

Bogata gama dostępnych modeli w połączeniu z własną inwencją twórczą pozwala na posiadanie biokominka w dowolnym stylu; od rustykalnego, przez klasyczny, portalowy i nowoczesny po minimalistyczny typu „okno”. Różnorodność kształtów, rozmiarów, kolorów oraz materiałów, z których wykonane są obudowy w połączeniu z ogromną liczbą dostępnych materiałów wykończeniowych daje ogromne możliwości aranżacyjne.

Poniżej przedstawiamy przykłady kominków z biopaleniskami, zbudowanych przez KOMO Kominki na indywidualne zamówienie. Są wśród nich kominki klasyczne z ramą portalową oraz kominki nowoczesne.

Więcej zdjęć naszych realizacji znajduje sie na podstronie Galeria kominków.

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.