Rozprowadzenie gorącego powietrza (DGP)
Co to jest System Dystrybucji Gorącego Powietrza?
DGP® to System Dystrybucji Gorącego Powietrza, które powstaje wokół wkładu podczas palenia w kominku.
Zasada działania jest bardzo prosta. Powietrze, które przepływa pomiędzy korpusem wkładu a wewnętrznymi elementami zabudowy kominkowej nagrzewa się. Następnie, w wyniku zjawiska konwekcji, przemieszcza się w górną część zabudowy skąd wydostaje się wylotami przewodów rozprowadzających do innych pomieszczeń.
Warto podkreślić, iż istotne jest dokładne zaizolowanie wewnętrznej części odbudowy kominka za pomocą specjalnej ognioodpornej wełny mineralnej pokrytej z jednej strony folią aluminiową. Dzięki temu powietrze nagrzewa się szybko i jest kierowane do przewodów dystrybuujących gorące powietrze zamiast nagrzewać zewnętrzne części zabudowy.
Grawitacyjny system rozprowadzenia gorącego powietrza
Grawitacyjny system rozprowadzenia gorącego powietrza polega na samoistnym unoszeniu się ciepłego powietrza ku górze (zjawisko konwekcji), do wylotów przewodów rozprowadzających, którymi przedostaje się do innych pomieszczeń. Niestety system ten ma pewne ograniczenia. Otóż powietrze może być rozprowadzone na odcinkach nie dłuższych niż 4 m od kominka, a co za tym idzie nie jest sprawdzi się jeśli chcemy dogrzać większą ilość pomieszczeń. Zaletą jest fakt, że system ten jest niezależny i bezawaryjny.
Wymuszony system rozprowadzenia gorącego powietrza
Wymuszony system rozprowadzenia gorącego powietrza polega na wspomaganiu całego układu aparatem nawiewnym w postaci turbiny elektrycznej, która wymusza przepływ ciepłego powietrza. Za pomocą takiej turbiny możemy rozbudować system nawet do 10 punktów. W systemie tym stosuje się również filtry powietrza, które mają za zadanie zatrzymywanie kurzu. Urządzenie to musi być łatwo dostępne ze względu na konieczność okresowego czyszczenia.
Integralną częścią obu systemów są izolowane przewody aluminiowe o średnicy 100-160 mm, którymi rozgrzane powietrze jest rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń. Przewody rozprowadzające są zakończone kratkami wentylacyjnymi lub anemostatami umieszczonymi na suficie lub w ścianie.
Anemostaty z regulacją przepływu strumienia ciepłego powietrza pozwalają zapobiec występowaniu zbyt dużych różnic temperatur w poszczególnych pomieszczeniach.
Na koniec warto podkreślić, że system dystrybucji gorącego powietrza powinien być możliwie scentralizowany, a sieć dystrybucji bardzo prosta.