Blog

Urokliwe ciepło piecyka na drewno

23. 06. 2023.
Edyta

Kiedy w  minionym sezonie grzewczym koszty ogrzewania domu olejem opałowym, gazem ziemnym czy elektrycznością poszybowały w górę, wielu klientów przypomniało sobie o istnieniu drewna. Drewno jest przecież ekologicznym i odnawialnym źródłem energii, a drzewa pozyskiwane w naszym regionie mogą wspierać lokalną gospodarkę (obejrzyj filmik: „Drewno - istotny napęd gospodarki, miejsca pracy, lokalne paliw”). Poza tym współczesne kozy na drewno to urządzenia nowoczesne i spełniające standardy Ecodesign 2022, więc informacje o ich rzekomym szkodliwym wpływie na zdrowie, to nic innego jak fake newsy zawierające fałszywe przekazy.

Piec wolnostojący na drewno momentalnie ogrzewa pomieszczenie, gdyż emituje ciepło prawie całą powierzchnią rozgrzanego korpusu, przez szybę oraz rurę podłączeniową. I chociaż ten rodzaj paleniska jest zasadniczo przeznaczony do ogrzewania pomieszczenia, w którym został zainstalowany, to jednak z uwagi na zjawisko konwekcji (czyli samoistnego unoszenia się ogrzanego powietrza do góry), piec na drewno może ogrzać częściowo także otwartą część piętra.

Ogrzewanie nowoczesnym piecem typu koza jest wygodne, szybkie i wydajne, lecz nie mniej ważne, a w dzisiejszych nerwowych i pełnych stresu czasach może i najważniejsze jest to, że piece na drewno tworzą niezwykle przytulną, domową atmosferę.

Współczesne kozy opalane drewnem są dostępne w rozmaitych kształtach, kolorach i stylach. Jednak prym wiodą piecyki o klasycznej sylwetce, które sprawiają, że w domu robi się cieplusio i uroczo.

Na koniec jedna praktyczna rada; piecyk warto ustawić na powierzchni z niepalnego materiału. Pozwoli to zapobiec uszkodzeniu podłogi w sytuacji przypadkowego wypadnięcia z paleniska kawałka rozpalonego drewna lub żaru, co może się zdarzyć np. podczas nieostrożnego dokładania opału.

Możliwe są tu różne rozwiązania, np. położenie na podłożu pod piecem płytek ceramicznych odpornych na wysokie temperatury, cegieł, płyty z kamienia naturalnego (granitu, marmuru), posadowienie pieca na podstawie ze szkła hartowanego lub położenie przed drzwiczkami specjalnej blachy ochronnej wykonanej ze stali lub mosiądzu.

Reasumując, niezależnie od innych źródeł energii, warto mieć w domu żeliwny piec na drewno, ponieważ można w nim rozpalić bardzo szybko w chłodniejszy i wilgotny letni dzień, bądź w przypadku awarii sieci elektrycznej, czy też gdy inne źródło ogrzewania potrzebuje więcej czasu, aby podnieść temperaturę w pomieszczeniu do komfortowego dla nas poziomu.

 

Ocena:
Dziękujemy za ocenę

5/5

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.