Blog

Dlaczego warto mieć piec lub kominek na drewno?

26. 10. 2020.
Edyta

W ostatnim czasie sporo kontrowersji budzi temat kominków i pieców kominkowych, w mediach pojawiają się liczne niedopowiedzenia, a nawet nieprawdziwe dane statystyczne dotyczące emisji niebezpiecznych substancji. A fakty – poparte badaniami laboratoryjnymi – są inne. Nowoczesne kominki i piece wolnostojące na drewno spełniają wymagające normy określone przez dyrektywę Ecodesign, które zaczną obowiązywać w całej Europie od roku 2022. Charakteryzuje je wysoka wydajność i niska emisja spalin. Dlatego właśnie w Europie zachodniej drewno opałowe jest energią najczęściej wykorzystywaną w gospodarstwach domowych, a na promocję ogrzewania drewnem wydawane są miliony euro.

Mnie to wcale nie dziwi, ponieważ kominki i piece na drewno są przyjazne dla środowiska! Przecież drewno, w przeciwieństwie do wszelkich paliw kopalnych, to odnawialne źródło energii (OZE), a popiół powstający w wyniku spalania drewna jest naturalnym nawozem, który świetnie użyźni ziemię w ogródku.

Ale zacznijmy od początku. Ogień towarzyszył człowiekowi od zawsze. Ogień kojarzy się nam wszystkim z ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa, rodziną, jest naturalnym antydepresantem. Od wieków ludzie gromadzili się najpierw wokół ognisk, a następnie wokół domowych pieców i kuchni kaflowych, aby ogrzać się, przygotować pożywny posiłek, odpocząć czy porozmawiać.

Bez wątpienia kominek na drewno lub wolnostojący piec typu koza będzie zawsze miejscem, wokół którego skupi się życie rodzinne i towarzyskie. W końcu nie bez przyczyny powstało określenie „ognisko domowe”. Dlatego też warto mieć w domu prawdziwy, wesoło trzaskający ogień zamknięty, z uwagi na bezpieczeństwo i względy praktyczne, w piękny kominek lub oryginalny piec kominkowy. Do tego dochodzi cudowny, lubiany chyba przez wszystkich, zapach prawdziwego drewna, który wprowadza odrobinę natury do naszych salonów, sypialni i kuchni. Z tego wynika, że kominek na drewno jest z pewnością dobrą inwestycją chociażby ze względów emocjonalnych i psychologicznych.

Przyjrzyjmy się jednak także innym argumentom za budową kominka na drewno z instalacją rozprowadzenia gorącego powietrza (GDP) lub pieca wolnostojącego. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece (d. Kominki Polskie) dzieli zalety kominków na trzy kategorie: dla domu, dla człowieka i dla kraju.

Zalety dla człowieka to zaspokojenie wspomnianej już potrzeby bezpieczeństwa i pozytywny wpływ na nastrój, ale także łatwa obsługa palenisk oraz łatwy dostęp do paliwa. Kominek na drewno zapewnia także całkowitą niezależność od innych nośników energii, ponieważ nie potrzebuje energii elektrycznej do właściwej pracy.

Warto także zauważyć, że produkcja paliwa w postaci drewna i jego utylizacja są nieszkodliwe dla środowiska. Niestety nie można tego powiedzieć np. o panelach słonecznych czy ogromnych wiatrakach prądotwórczych, w przypadku których zarówno produkcja jak i utylizacja odpadów są ogromnym obciążeniem dla środowiska i człowieka.

Z punktu widzenia gospodarstwa domowego, kominek lub piec na drewno jest wygodnym źródłem ogrzewania w chłodne i deszczowe letnie dni czy też na początku sezonu grzewczego oraz niezastąpioną rezerwą energetyczną w przypadku awarii pieca lub podstawowej instalacji grzewczej w domu. Warto się nad tym zastanowić i zabezpieczyć swoich najbliższych.

Główną zaletą kominków i pieców kominkowych dla kraju, którą wskazuje OSKP, jest zabezpieczenie ludności w przypadku awarii sieci ciepłowniczej lub gazowej, przerwy w dostawie gazu i prądu czy też negatywnych zmian i kryzysu w gospodarce. Ogrzewając domy polskim drewnem Polska staje się niezależna energetycznie od sytuacji losowych a także od widzimisię dostawców innych nośników energii.

Polacy powinni mieć swobodę wyboru źródła ogrzewania, a tymczasem coraz częściej - wbrew trendom panującym w bogatszych od nas krajach Europy – developerzy budują domy bez systemów kominowych, uniemożliwiając ich mieszkańcom zabezpieczenie się na np. wypadek klęsk żywiołowych.

I jeszcze jeden argument „za”; jeśli wzrośnie zapotrzebowanie na paleniska do spalania drewna, to ochronimy miejsca pracy u polskich producentów doskonałych palenisk przeznaczonych do ekologicznego spalania drewna jak chociażby Hajduk, czy Unirol (producent kominków marki Unico). Skoro zaś Polska jest 5-tym producentem drewna w Europie oraz znaczącym producentem i eksporterem pelletu, to po prostu żal marnować taki potencjał.

Drewno to pozytywna energia.

Drewno to paliwo ekologiczne.

Drewno to polskie odnawialne źródło energii (OZE).

My od dawna jesteśmy przekonani, że naprawdę warto mieć kominek opalany drewnem. A ty?

Ocena:
Dziękujemy za ocenę

4.9/5

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.