Blog

Czy kominki i piece na drewno mają przyszłość?

16. 02. 2022.
Marta

Pozwólcie, że podzielę się krótkim przemyśleniem na temat, czy warto kupić wolnostojący piec typu koza na drewno lub inwestować w budowę kominka opalanegoo drewnem. Temat ten był już poruszany w poście „Dlaczego warto mieć piec lub kominek na drewno?” wskazującym na względy psychologiczne, ekologiczne, ekonomiczne oraz bezpieczeństwa energetycznego.

 

Kup oryginał zamiast imitacji! 

Dzisiaj chciałabym podzielić się jeszcze jednym spostrzeżeniem, które pojawia się za każdym razem, gdy zapoznaję się z prezentacjami kominków gazowych oraz elektrycznych. A mianowicie, każdy z producentów zachwala swój produkt, wskazując na: „realistyczną symulację ognia, jak w tradycyjnym kominku na drewno”, komorę spalania udekorowaną „polanami ceramicznymi do złudzenia przypominającymi naturalne drewno”, opcję „idealnie imitującą żar w kominku”, a czasami także dodatkowy moduł dźwiękowy, który „imituje dźwięk trzaskających polan.

Nie chodzi o to, że to nie prawda, bo faktycznie w dobrej jakości wkładzie zasilanym gazem lub kominku elektrycznym wszelkie elektroniczne moduły i efekty, czy też wspomniane ceramiczne polana drewna są niezwykle realistyczne.

Tak...., tylko wciąż powraca do mnie ta myśl - po co kupować imitację, skoro można mieć oryginał? Czyli; prawdziwe, pachnące drewno, prawdziwy płomień naturalnie oplatający i spalający polana bez niczyjej pomocy i elektronicznego oprogramowania, prawdziwe iskry i żar, prawdziwy dźwięk trzaskającego drewna.

Drewno, gaz, prąd elektryczny – co wybrać?

O drewnie pisaliśmy już nie raz, ale nigdy dosyć podkreślania, że to ekologiczne i odnawialne źródło energii. Poza tym, naturalne drewno – o ile nie zostało zaimpregnowane lub polakierowane środkami chemicznymi – ma nadal świetny wpływ na powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje oraz na nasze samopoczucie.

A gaz ziemny ……. Cóż, to przecież nieodnawialne paliwo kopalne, które podczas spalania uwalnia do atmosfery dwutlenek węgla, tlenek węgla, tlenki azotu i siarki, w ilościach zależnych od jakości paliwa  dostarczonego siecią.

Kominek na prąd, owszem sam w sobie nie emituje dymu, ale przecież prąd dostarczany do polskich gospodarstw domowych jest wytwarzany przez nasze elektrownie, które w zdecydowanej mierze spalają węgiel.

Dlatego, dla prawdziwych zwolenników ekologii polecam kominek lub piecyk na drewno!

Dlaczego szukamy namiastek paleniska na drewno zamiast cieszyć się oryginałem? 

Powróćmy jeszcze na chwilę do pytania, dlaczego szukamy namiastek paleniska na drewno zamiast cieszyć się oryginałem?

Myślę, że przede wszystkim z uwagi na wygodę użytkowania paleniska gazowego lub elektrycznego.

Natomiast drugim powodem są zapewne, sprzeczne z wytycznymi Unii Europejskiej oraz praktyką wielu państw członkowskich, ograniczenia i zakazy wprowadzane przez lokalne władze samorządowe. Oczywiście jest to polski fenomen, gdyż np. w Wiedniu zakazuje się stosowania urządzeń na gaz, które zwiększają efekt cieplarniany, a dopłaca do nowoczesnych urządzeń na drewno. W Warszawie, Krakowie i wielu innych rejonach Polski dzieje się odwrotnie.

 

Czy kominki i piece na drewno mają przyszłość? 

A zatem, czy kominki i piece na drewno mają przyszłość? Odpowiedź brzmi: "tak", jak najbardziej, ponieważ drewno to odnawialne źródło energii promowane przez wiele krajów unijnych zgodnie z przyjętymi założeniami długofalowej polityki klimatycznej zwanej Europejskim Zielonym Ładem (European Green Deal), która to przewiduje całkowite odejście od gazu jako źródła ogrzewania na rzecz źródeł odnawialnych.

Pozostaje mieć nadzieję, że w Polsce również zaczniemy promować rodzime drewno, zamiast płacić kary za zbyt duży udział paliw kopalnych oraz zbyt mały udział OZE wśród stosowanych przez Polaków źródeł ogrzewania.

Ocena:
Dziękujemy za ocenę

5/5

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.