Blog

Stare i nowe piece kaflowe

19. 12. 2022.
Edyta

Piece kaflowe nie tylko ogrzewają, ale także dodają wnętrzu przytulności i tworzą przyjemną atmosferę.

 

Krótka historia pieców kaflowych

Pierwsze piece kaflowe zbudowano prawdopodobnie już w XIV wieku. W kolejnym stuleciu pomysł na ogrzewanie salonu za pomocą ciepła emitowanego przez glazurowane kafle lub żelazne panele zaczął się stopniowo rozprzestrzeniać szczególnie po niemieckojęzycznej części Europy. W chłodne pory roku Niemcy ogrzewali w ten sposób wybrany pokój, w którym pracowali i przebywali wszyscy domownicy. Szybko zorientowano się, że do ogrzania jednego pomieszczenia potrzeba bardzo mało drewna, a co więcej emitowane ciepło jest w stanie ogrzać także sąsiednie pomieszczenie. Wprowadzenie pieców kaflowych z zamkniętymi drzwiczkami do domów zwykłych ludzi było znaczącym krokiem naprzód w podniesieniu komfortu życia.

Piece kaflowe przeżywały swój rozkwit w XIX wieku, natomiast w pierwszych dziesięcioleciach wieku XX, z uwagi na elektryfikację i rozwój wygodnego centralnego ogrzewania, moda na piece kaflowe stopniowo wygasała. W latach 1950-1970 rozebrano większość pieców kaflowych, jednak począwszy od lat 90 ponownie powróciły one do łask dzięki swoim inteligentnym właściwościom energetycznym.

Współczesne kominki i piece kaflowe

Wprawdzie przez ostanie kilkaset lat zmieniły się technologie produkcji, uwarunkowania techniczne i styl aranżacji wnętrz mieszkalnych oraz przestrzeni użytku publicznego, ale wciąż pozostał sentyment do pieców kaflowych, a niekiedy także ich dawny styl.

Choć nadal buduje się piece kaflowe z żeliwnymi drzwiczkami bez szyby oraz bogato zdobionymi kaflami, to jednak obecnie zdecydowanie przeważa zainteresowanie piecami o nowoczesnej linii, zaopatrzonymi w przeszklone drzwi, które oprócz pełnienia funkcji grzewczej dostarczają również radości płynącej z widoku ognia.

Oferta współczesnych kaflarni jest niezwykle bogata, co pozwala na osiągnięcie niesamowitych i niepowtarzalnych efektów końcowych. Można zamówić kafle o różnorodnej fakturze i kolorze, rzeźbione, ręcznie malowane, złocone. Poniżej prezentujemy kilka przykładów polskich kaflarni Kafel Kar i Riwal, z którymi współpracuje nasza firma.

Czym różni się kominek kaflowy od tradycyjnego kominka na drewno obudowanego kaflami?

Warto wspomnieć, że kominek obudowany płytkami ceramicznymi, to nie to samo co piec zbudowany z kafli zduńskich.

W przypadku kominka kaflowego kafle mają specjalną budowę i są łączone za pomocą stalowego drutu i klamr o określonych parametrach. Nie są to płaskie płytki ceramiczne, które kładziemy na ścianę lub podłogę w kuchni, lecz stanowią one element konstrukcyjny kominka lub pieca, czyli de facto jego zewnętrzną ścianę o odpowiednich właściwościach termicznych.

kafel ceramiczny - widok z tyłuwnętrze pieca kaflowego

Wnętrze tradycyjnego pieca kaflowego może być wymurowane cegłą szamotową lub wyłożone np. kształtkami akumulacyjnymi.

Zalety kominka kaflowego

Od lat powszechnie wiadomo, że kominki i piece kaflowe nie tylko ogrzewają, ale co ważniejsze emitują przyjemne i zdrowe ciepło, które jest bardzo pozytywnie odbierane przez organizm ludzki. Dzieje się tak dlatego, że fale magnetyczne generowane przez rozgrzane kafle mają długość zbliżoną do fal emitowanych przez Słońce. 

Naukowcy austriaccy we współpracy z tamtejszym Instytutem Doświadczalno-Badawczym Zdunów podjęli nawet wyzwanie dowiedzenia, że nie jest to jedynie subiektywne wrażenie. Po przeprowadzeniu różnych prób, w kontrolowanych warunkach, udowodnili oni, że badane osoby rzeczywiście znacznie szybciej osiągały stan odprężenia w pomieszczeniu ogrzewanym piecem kaflowym niż, gdy uruchomiono w nim ogrzewanie konwekcyjne. Potwierdzały to m.in. wysokość pulsu i ciśnienia tętniczego.

Jest to zasługa kafli z majoliki, które oddają ciepło stopniowo i łagodnie, nie tworząc wysokich szczytów termicznych tuż po rozpaleniu a następnie szybkiego spadku temperatury w fazie wygasania w piecu. Ta właściwość pozwala uniknąć silnego ruchu powietrza w pomieszczeniu, który powoduje przemieszczanie się kurzu, co bardzo dotkliwie odczuwają osoby cierpiące na alergie. Piec kaflowy jest zatem świetnym rozwiązaniem dla alergików

Reasumując, piec kaflowy tworzy niezwykle pozytywny klimat w pomieszczeniu i sprzyja odprężeniu psychicznemu, a dzięki bogatej ofercie kafli produkowanych przez współczesne kaflarnie można go dopasować zarówno do wnętrz w stylu klasycznym, jak też vintage, czy industrialnym.

Piec kaflowy to inwestycja w zdrowie i ponadczasowe piękno!

Ocena:
Dziękujemy za ocenę

5/5

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.