Blog

Kominki i piece kaflowe na zamówienie

16. 05. 2023.
Edyta

Komo Kominki zatrudnia zdunów z wieloletnim doświadczeniem, a szef naszego działu usług pełni funkcję I Podstarszego Cechu Zdunów Polskich. Zajmujemy się zduństwem tradycyjnym i nowoczesnym, dlatego też wiemy jak prawidłowo zaprojektować, a następnie zbudować piec kaflowy, kuchnię kaflową czy pieco-kominek.

Piec kaflowy dostępny jako gotowy produkt to urządzenie grzewcze, które zostało zaprojektowane tak, aby dawało jak największą ilość ciepła, przy jak najmniejszym nakładzie pracy oraz ilości drewna włożonego do komory spalania.

Piece kaflowe lub pieco-kominki na zamówienie są budowane przez zduna w sposób zapewniający możliwie długie krążenie w nich gorącego dymu, który nagrzewa powierzchnię całego pieca zanim ostatecznie zostanie odprowadzony kominem na zewnątrz domu.

W przeszłości piece kaflowe były budowane z cegieł i zaprawy składającej się z mieszaniny gliny, piasku i wody. Są to ciężkie materiały, dzięki czemu korpus pieca mógł akumulować ciepło, a następnie emitować je przez kilka godzin. Mniejsze piece ważyły około 300 kg, a większe nawet 1200 kg. Generalnie, im cięższy był piec, tym silniej promieniował.

Rozwój technologii zduńskich spowodował, że obecnie znacznie częściej korzysta się z gotowych kształtek wykonanych z materiałów o doskonałych właściwościach akumulacyjnych, co znacznie przyspiesza budowę pieca i podnosi jego efektywność cieplną. Nie mniej jednak nadal budowane są piece sprawdzoną przez wieki tradycyjną metodą zduńską. 

Jeśli chodzi o czas promieniowania cieplnego od momentu wygaszenia ognia, to jest on zależny od rozmiarów zabudowy; większa zabudowa może zawierać więcej wewnętrznych kumulacyjnych kanałów dymowych i dzięki temu utrzymywać ciepło nawet przez kilkanaście godzin od wygaśnięcia ognia. Nie bez znaczenia jest także całkowita powierzchnia wyłożona kaflami i dlatego zwykle kwadratowy piec wytwarza trochę więcej ciepła niż jego okrągły odpowiednik o tej samej szerokości i wysokości.

W KOMO Kominki oferujemy:

  • gotowe piece kaflowe z usługą instalacji,
  • budowę pieca lub pieco-kominka według indywidualnego projektu,
  • budowę pieca z żeliwnym lub stalowym wkładem kominkowym na drewno, bez kumulacyjnych kanałów dymowych lecz z obudową wykonaną z kafli zduńskich. Jest to rozwiązanie pośrednie, które pozwala zmniejszyć wagę oraz koszt wykonania pieca, zapewniając jednocześnie 100% efekt wizualny oraz korzyści płynące z nagrzewania się i promieniowania cieplnego płynącego od kafli.

Nasi klienci zdecydowanie najchętniej wybierają klasyczne i proste modele z białymi kaflami. Rozumiemy to, ponieważ są to wzory ponadczasowe i pasują do wnętrz urządzonych zarówno w stylu klasycznym jak i nowoczesnym. Nie mniej jednak z ogromną chęcią wykonamy odważny i niepowtarzalny projekt. Zaskoczcie nas swoją wizją!

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego na ulicy Bartyckiej 24/26 w Warszawie.

Ocena:
Dziękujemy za ocenę

5/5

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.