Blog

Kominki kaflowe - relikt czy nowoczesność?

05. 04. 2022.
Anna

Być może niektórzy z Was sądzą, że kominek kaflowy to relikt. Otóż okazuje się, że jest wręcz przeciwnie, gdyż coraz więcej osób decyduje się na kominek lub piec kaflowy, a wyspecjalizowani producenci poszerzają swoją ofertę o gotowe piece kaflowe przystosowane do szybkiej instalacji. Mają na to wpływ czynniki ekonomiczne, estetyczne, a nawet psychologiczne.

Zacznę od końca. Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że kolory, zapachy i dźwięki mają ogromny wpływ na naszą psychikę i samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wprowadzali do naszego otoczenia barwy oraz elementy wyposażenia, które działają na nas kojąco bądź energetyzująco, w zależności od przeznaczenia pomieszczenia i naszych osobistych preferencji.

Ogromną możliwość w tym zakresie stwarzają kominki i piece kaflowe. Choć z naszej obserwacji wynika, że większość klientów wybiera neutralną biel, to jednak warto przyjrzeć się bogatej ofercie współczesnych kaflarni, które oferują niesamowite barwy kafli, różne rodzaje szkliwa, kafle z rozmaitymi wzorami malowanych ręcznie a nawet pozłacanych reliefów. Nowoczesne, klasyczne, w stylu Art Déco - co kto lubi.

Styl eklektyczny modny jest nie od dziś, dlatego też wiele osób decyduje się na odważne rozwiązania w zakresie kolorystyki oraz łączenia elementów na pozór nie pasujących do siebie. Przykładem może być zbudowanie pieca kaflowego o stylu klasycznym a nawet pałacowym w nowoczesnym wnętrzu o charakterze skandynawskim lub industrialnym.

Nowoczesne kominki kaflowe najczęściej posiadają wizję ognia, gdyż wewnątrz kaflowej obudowy znajduje się wkład kominkowy z szybą. Dzięki temu są to nie tylko urządzenia grzewcze, które dostarczają ciepło, ale pozwalają także cieszyć się widokiem języków ognia i rozżarzonych polan drewna, co świetnie koi nerwy i relaksuje po ciężkim dniu.

Za instalacją pieca kaflowego przemawiają także względy ekonomiczne, gdyż kafle posiadają właściwości kumulowania ciepła, które jest emitowane do otoczenia nawet przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia w palenisku. Jest to, naturalnie, uzależnione od rodzaju kafli, materiałów i technologii zastosowanych podczas budowy kominka lub pieca kaflowego oraz parametrów technicznych wkładu kominowego lub piecowego znajdującego się wewnątrz.

Warto wspomnieć, że cechą charakterystyczną kominka kaflowego jest stałe i łagodne promieniowanie cieplne, które nie powoduje dużych wahań wilgotności powietrza oraz silnego ruchu powietrza w pomieszczeniu. Nagrzane kafle emitują promieniowanie podczerwone, które długością fal elektromagnetycznych przypomina promieniowanie słoneczne i dlatego tworzą zdrowy mikroklimat bardzo dobrze wpływający na organizm ludzki.

Dodatkowe informacje na temat kafli, kominków kaflowych i pieców kaflowych znajdziecie także na podanych poniżej podstronach naszego serwisu:

Wszystkich marzących o kominku lub piecu kaflowym serdecznie zapraszamy do KOMO. Dyrektor naszego działu usług posiada tytuł Mistrza Zduńskiego.

Ocena:
Dziękujemy za ocenę

5/5

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.