Blog

Kominek gazowy – ciepło i wygoda

08. 01. 2021.
Edyta

Kominki gazowe to rozwiązanie dla tych, którzy preferują praktycznie bezobsługowe użytkowanie. Jeśli więc nie lubisz czynności związanych z dokładaniem drewna i usuwaniem popiołu lub nie masz miejsca na przechowywanie sporego zapasu drewna, polecam kominek gazowy.

Oczywiście nie ma rozwiązań stuprocentowo idealnych i zawsze znajdzie się jakieś „ale” lub „coś za coś”, o czym postaram się napisać w dalszej części.


Zalety kominków gazowych


Zacznijmy jednak od bezsprzecznych zalet. Przede wszystkim należy do nich wygoda użytkowania. Kominek gazowy uruchamia się, reguluje wysokość jego płomienia oraz gasi za pomocą pilota zdalnego sterowania. Pełen komfort. Siedzisz na kanapie, pstryk i już! Co więcej nie musisz dokładać drewna, ponieważ wkład gazowy pobiera paliwo w sposób automatyczny.

Jeśli zaś chodzi o wrażenia wizualne, to płomienie w kominku gazowym wysokiej klasy nie odbiegają od tych, które podziwiamy w tradycyjnych kominkach na drewno. Efekt będzie wręcz idealny jeśli kupisz kominek udekorowany ceramicznymi polanami drewna, węgielkami i popiołem w komorze spalania. Oczywiście znajdzie się także rozwiązanie dla zwolenników minimalizmu i nowoczesnych aranżacji, gdyż palnik gazowy można równie dobrze przykryć np. ozdobnymi kamieniami w kolorze białym lub szarym.

Kominek gazowy DRU Metro 130 XT RCHKominek gazowy AKOS Eros XL

Główną zaletą z technicznego punktu widzenia jest wysoka wydajność kominków gazowych. Sercem kominka gazowego jest wkład gazowy (palnik gazowy), który może być zasilany gazem naturalnym NG prosto z sieci miejskiej lub gazem płynnym LPG z butli.

Kominek gazowy ogrzewa pomieszczenie poprzez promieniowanie ciepła przez szybę oraz kratkę wylotową znajdującą się na jego obudowie. Może służyć do ogrzania pomieszczenia, w którym jest zainstalowany jak również, po uprzednim wykonaniu instalacji rozprowadzenia gorącego powietrza (DGP®), kilku innych pomieszczeń.

Bryła kominka na gaz może przybrać dowolną formę: nowoczesną i minimalistyczną, rustykalną bądź klasyczną.


Co wziąć pod uwagę decydując się na kominek gazowy?


Czas na kilka zasygnalizowanych na wstępie „ale”, czyli o czym należy pamiętać decydując się na kominek gazowy.

Po pierwsze, technologia i wygoda kosztują, więc wkłady gazowe są nieco droższe od wkładów na drewno, tj. nie uda się kupić dobrej jakości wkładu na gaz za niewielką kwotę.

Po wtóre, kominek gazowy wymaga odpowiedniego komina dostosowanego do paleniska na gaz (choć w przypadku jednej z prestiżowych marek można ten wymóg obejść). 

Kolejna sprawa to kwestia miejsca. To prawda, że w przypadku kominka gazowego można zrezygnować z drewutni, oszczędzając tym samym miejsce w ogródku, ale dotyczy to domów z dostępem do miejskiej sieci gazowej. Jeśli jednak nie masz instalacji gazowej, a marzysz o pięknym i okazałym kominku, potrzebna będzie odpowiednio duża butla z gazem lub zbiornik podziemny na gaz płynny, co niestety wymaga odpowiedniej powierzchni w salonie lub na zewnątrz domu. Dlatego, jeśli kominek na gaz ma być używany regularnie, butla na gaz nie będzie dobrym rozwiązaniem. Natomiast jeśli ktoś ma zamiar korzystać z kominka sporadycznie, jedynie przy okazji większych imprez rodzinnych, to spokojnie może wybrać kominek na gaz z butli. 

Wybór rodzaju zasilania (NG z sieci lub LPG z butli) jest bardzo ważny, ponieważ należy go dokonać przed złożeniem zamówienia na kominek! 


Instalacja kominka gazowego


Instalację kominka gazowego powierz koniecznie dobremu fachowcowi z branży kominkowej, który zna wszystkie niuanse prawidłowego montażu kominka gazowego oraz posiada uprawnienia w zakresie montażu urządzeń gazowych. Oczywiście rekomenduję KOMO. ☺ 

Warto pamiętać, że sposób poprowadzenia przewodu powietrzno-spalinowego, jego długość, kąt nachylenia, usytuowanie budynku oraz otaczające obiekty mają wpływ na jakość palenia. Zdarzają się bowiem przypadki, że błędny montaż powoduje samoistne dławienie płomienia.

Kominek gazowy narożny Faber MatriX 1050-650 II

Ocena:
Dziękujemy za ocenę

5/5

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.