Blog

Transformacja energetyczna w Polsce

29. 09. 2021.
Marta

Obecnie trwa transformacja energetyczna w Polsce. Zastanówmy się wspólnie nad jej wpływem na bezpieczeństwo energetyczne Polaków.

Sytuacja geopolityczna Polski

Program dotacji na wymianę urządzeń grzewczych, zakrojona na ogromną skalę i pochłaniająca mnóstwo środków finansowych akcja marketingowa promuje w znacznej mierze ogrzewanie gazem LNG. Wszystko to dzieje się w sytuacji, gdy dobiega końca wieloletnia umowa z Rosją na dostawy gazu gazociągiem Jamalskim, a rosyjski gazociąg NS1 oraz będący w budowie NS2 omijają terytorium Polski. Do tego dochodzi nasza niekorzystna sytuacja geopolityczna oraz budzące niepokój wydarzenia na Ukrainie, aneksja Krymu i Donbasu przez Rosję oraz obecna wojna hybrydowa z Rosją i Białorusią. Co więcej, jednocześnie, w ramach przeprowadzanej transformacji energetycznej, odchodzimy także od wydobycia i spalania polskiego węgla.

Jakie będą konsekwencje takich działań i komu na tym zależy?

 

Kary za emisję gazów cieplarnianych

Obecnie UE nakłada na Polskę wysokie kary za emisję gazów cieplarnianych z tytułu spalania paliw kopalnych. A przecież gaz to paliwo kopalne, które zwiększa efekt cieplarniany. Nie bez przyczyny zresztą powstał program o nazwie Europejski Zielony Ład, który zakłada stopniowe eliminowanie paliw kopalnych (węgla, gazu, oleju opałowego) oraz promowanie OZE (w tym biomasy drzewnej), pozwalające na osiągnięcie w Europie stanu neutralności klimatycznej.

Tymczasem, niezależnie od powyższego, władze terenowe w całej Polsce udzielają dotacji na urządzenia grzewcze zasilane gazem, co więcej warunkując dopłatę likwidacją paleniska spalającego biomasę.

Dziwne, prawda?

 

Odnawialne źródła energii (OZE)

Program transformacji energetycznej w Polsce (w innych krajach Europy zachodniej promowane są paleniska opalane drewnem, które zresztą jest importowane z Polski!), lansuje coraz szersze stosowanie fotowoltaiki oraz energii z wiatru zależnych od warunków pogodowych i nie umożliwiających taniego, długoterminowego, bezstratnego i globalnego magazynowania energii elektrycznej.

Z drugiej strony decydenci z rozmysłem pomijają biopaliwo stałe jakim jest drewno kawałkowe, brykiet i pellet drzewny, które są najtańszymi akumulatorami energii słonecznej. Biomasa drzewna jest łatwa do transportowania, magazynowania i przechowywania nawet w warunkach domowych i przydomowych. Im dłużej jest sezonowana, tym - na skutek utraty wilgoci - wyższa jest jej kaloryczność energetyczna. Co więcej utrzymuje się trwale nawet przez kilkadziesiąt lat.

Biopaliwa stałe mają najkrótszy ślad węglowy ze wszystkich OZE ze względu na lokalną dostępność, a to z kolei oznacza, że stosowanie biomasy drzewnej do ogrzewania jest działaniem ekologicznym. Biomasa jest neutralna klimatycznie, gdyż jej bilans emisji i pochłaniania CO2 z atmosfery jest zerowy. Dlatego właśnie stosowanie biomasy drzewnej nie jest objęte przez UE karami za emisję gazów cieplarnianych.

W związku z powyższym stosowanie spełniających wymogi Ekoprojektu nowoczesnych ogrzewaczy pomieszczeń (kominków, pieców, piecyków) na biopaliwo stałe jest także działaniem ekologicznym.

Co więcej, gwarantuje to bezpieczeństwo energetyczne, np. w przypadku awarii urządzenia na gaz, olej lub prąd a także w sytuacji kryzysowej, gdy z uwagi np. na działania polityczne, awarie sieci elektrycznych i ciepłowniczych czy też ekstremalne warunki pogodowe brak jest dostępu do jakiejkolwiek innej energii (elektrycznej, gazowej lub olejowej). Wystarczy huraganowy wiatr, intensywne opady śniegu czy nagły silny i długotrwały mróz, aby odciąć mieszkańców od dostaw energii.

 

Współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej WI

Warto też wiedzieć, że w świetle nowych warunków WT2021, jakie muszą spełniać nowo budowane obiekty, stosowanie urządzeń na biomasę drzewną charakteryzuje się najniższym współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie energii dla systemów technicznych (tj. WI=0,2). Współczynnik ten określa stopień obciążenia środowiska naturalnego przy produkcji energii końcowej dla danego paliwa. Dla porównania, współczynnik WI dla gazu ziemnego wynosi 1,1.

Reasumując, zarówno eksploatacja urządzeń spełniających wymogi Ekoprojektu, jak i używanie biomasy jest działaniem ekologicznym dającym gwarancję bezpieczeństwa energetycznego ludności stosujących biomasę jako źródło ogrzewania.

 

Dotacje na wymianę kominków i pieców przystosowanych do spalania biomasy

Proponowanie dotacji na wymianę ekologicznych urządzeń przystosowanych do spalania rodzimej biomasy drzewnej na urządzenia opalane gazem, uwarunkowane obowiązkiem ich całkowitej likwidacji (w naszych lokalnych przepisach kominki i piece spełniające standardy unijnego Ecodesign są traktowane na równi z tzw. „kopciuchami”!) jest, delikatnie mówiąc, niezrozumiałe. To atak na bezpieczeństwo sporej grupy Polaków, posiadających ogrzewanie na biomasę drzewną. To działanie na szkodę Polski i jego obywateli, chociażby z uwagi na likwidację miejsc pracy związanych z pozyskiwaniem i obróbką drewna, produkcją urządzeń grzewczych, itp.

Więcej o korzyściach związanych z ogrzewaniem na drewno przeczytasz we wpisach: Dlaczego warto mieć piec lub kominek na drewno?Drewno – pozytywna energia.

 

Dobra Rada

Na koniec jeszcze dobra rada, jakiej udzieliłabym najbliższym oraz przyjaciołom:

Zainstaluj sobie dodatkowe źródło ogrzewania, jeśli masz niezbędne fundusze, ale nigdy, pod żadnym pozorem nie likwiduj paleniska na drewno!

Nawet jeśli nie będziesz go używać przez jakiś czas (z tych czy innych względów), przyjdzie dzień, kiedy podziękujesz za tę radę.

 

 

Ocena:
Dziękujemy za ocenę

5/5

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.