Blog

Bezpieczeństwo energetyczne Polaków

22. 04. 2021.
Edyta

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad bezpieczeństwem energetycznym swojej rodziny?

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, szczególnie za miastem lub w budynku wielorodzinnym, który posiada przewód kominowy odpowiedni do budowy kominka, warto przemyśleć tę kwestię, ponieważ masz do wyboru różne opcje ogrzewania.

Ekstremalne warunki pogodowe niestety coraz częściej dotyczą także Polski: wichury, gwałtowne burze, lokalne tornada, opady mokrego śniegu czy powodzie, które powodują przerwy w dostawie prądu, nie należą już do rzadkości. Co więcej wystarczy też kilka, a nawet kilkanaście pochmurnych i deszczowych dni z rzędu, aby właściciele domów ogrzewanych za pośrednictwem paneli słonecznych, pomimo tej kosztownej inwestycji, musieli posiłkować się innymi źródłami ogrzewania.

Bezpieczeństwo energetyczne a zarazem ekologiczne ogrzewanie w takich przypadkach zapewnia tradycyjny kominek lub piec na drewno spełniający standardy ekoprojektu.

Warto wiedzieć, że ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) z dnia 20.02.2015 klasyfikuje jako takie m.in. drewno energetyczne.

Wprowadzając ograniczenia i zakazy palenia drewnem w kominkach Polakom odbiera się:

  • jedyne prawdziwie niezależne i polskie źródło ogrzewania (nawet przy braku dostaw prądu),
  • najtańsze dostępne paliwo z własnych lasów,
  • możliwość korzystania z posiadanej własności, narzucając konieczność przeprowadzania zbędnych i kosztownych modernizacji budynków w bardzo krótkich okresach przejściowych.

To jawne ograniczanie możliwości samodzielnego dbania o bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców. Dlaczego? Ponieważ w przypadku wstrzymania dostaw prądu, przy niekorzystnych warunkach pogodowych jedynym działającym źródłem ciepła może okazać się niezawodny piec lub kominek na lokalnie dostępne i ekologiczne paliwo, jakim jest drewno.

Warto bowiem przypomnieć, że brak prądu oznacza brak możliwości ogrzewania z wykorzystaniem:

  • pomp ciepła,
  • kotłów,
  • pieców i kominków gazowych,
  • a nawet kotłów i pieców na pellet, których działanie jest w pełni zautomatyzowane.

UWAGA!

Antysmogowe ogranicznenia i zakazy palenia sezonowanym drewnem w kominkach spełniających wymogi ekoprojektu nie mają nic wspólnego z ekologią, a wręcz stoją w sprzeczności z europejską polityką energetyczną, która promuje i zachęca do zwiększania zużycia drewna opałowego, które jest OZE (odnawialnym źródłem energii) o neutralnym bilansie CO2.

Ocena:
Dziękujemy za ocenę

5/5

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.